Przemoc zawsze rodzi przemoc

Przemoc zawsze rodzi przemoc – czasem po prostu niechcący, kiedy zaczynamy się bronić. Nasza autonomia zostaje naruszona. Wyuczona bezradność zawsze jest efektem przemocy. To widać u zwierząt, bardzo mocno i wyraźnie. Jednak większość ludzi stosuję zabieg Goebbels  – uprzedmiotowienie, przez odebranie prawa do odczuwania i postawiania na niższym szczeblu. Największe ruchy związane z obroną Praw Zwierząt w dzisiejszym świcie są związane z osobami, które przeżyły HOLOKAUST.

Należy pamiętać, że na długo przed Korczakiem (prawa dziecka zaczęły się tak naprawdę do Korczaka. Świat dziecka przez wszystkich dzieli się na dwa okresy przed Korczakiem i po Korczaku),  w obronie maltretowanego dziecka – jako pierwsza – stanęła organizacja broniąca praw zwierząt.

8 grudnia 2011r.  instytut SMG/KRC na zlecenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, opublikował wyniki badań przeprowadzonych w listopadzie na próbie 1,5 tysiąca dorosłych Polaków. Badania dotyczyły przemocy. Wykazano, że „20% Polaków uznaje przemoc w rodzinie za normę, a jedna czwarta czuje się zwolniona z obowiązku reagowania na przemoc, uznając, że sprawca może mieć rację”. Analizując powyższe badania możemy przypuszczać, że jeszcze długo w naszym społeczeństwie będziemy mieli do czynienia z konsekwencjami przemocy, w tym z syndromem wyuczonej bezradności.

Zdarzenie ze strony „kampania CYRK BEZ ZWIERZĄT” http://cyrkbezzwierzat.wordpress.com/2013/09/10/ucieczka-samby/

9 września słonica Samba uciekła z cyrku Cirque d’Europa w miejscowości Lizy-sur-Ourcq we Francji. Podczas ucieczki zabiła jednego mężczyznę. Dzień wcześniej występowała pod przymusem na arenie. Francuscy aktywiści głośno przyznają, że słonica była męczona, oskarżyli też menedżerów cyrku o okrucieństwo. Samba trafiła do niewoli w latach 80., kiedy została porwana z Kenii – miała wtedy rok.

Więcej o ucieczce Samby:

http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/swiat,27/meczona-slonica-uciekla-z-cyrku-i-zabila-pierwszego-czlowieka-na-swojej-drodze,98203,1,0.html

http://www.code-animal.com/blog/2013/09/elephants-dans-les-cirques-francais-une-victime-de-plus/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s