bajka :)

dnia

Nie wiem czy wiecie a dzisiaj jest dzień bohatera bajek 🙂

Wszystkim bajka wszystkiego najlepszego 🙂 A w szczególności ich bohaterom.

Taka refleksja mnie naszła. Zupełnie  znienacka, bez zapowiedzi. To tak jak czasem dopadnie nas Muza i nie zamierza wypuścić ze swoich objęć. Osoby, które przebywają w Jej towarzystwie wiedzą jaka potrafi być upierdliwa 😉

W mojej głowie szybują cztery projekty dwa ze są połączone i dwa jakby zupełnie z innej galaktyki. A ponieważ „sfumato” pali się nad moją głową jak neon więc staram się pamiętać co przenikaniu różnych dziedzin. Jednak aby te dziedziny mogły się ze sobą przenikać trzeba najpierw jasno określić granice, bo co ma się przenikać jeśli brak granic.

W naszym cudownym świecie istnieje wiele takich stricte nie wiadomo czego. Od wielu lat istnieje coś takiego w społeczeństwie co jest określane syndromem DDA. Nie ma czegoś takiego ale ponieważ wiele rodzin boryka się z problemem alkoholowym po okresie stalinizmu to co. Stwórzmy syndrom i zaróbmy. Tak samo jak syndrom metabolizmu – farmakologia daje tu radę.  Firmy farmakologiczne i żywieniowe chcą być bogate. Jest moda na zdrowie, już w fitness klubach dowiesz się, że masz grubą tkankę tłuszczową, chorujesz na to czy  na tamto. I oczywiście nie dasz rady bez markowej odzieży, metabolitów i innych. Koszmar!!!

Przy okazji bajek należy wspomnieć o testach projekcyjnych. To jest dopiero baja. (tutaj postanawiam w sposób ubogacony wypowiadać różne hiperbole niekoniecznie związane z klasą ;))

I jeśli możemy mówić o bajkach w sensie tego co się działo w społeczeństwie. Do czego było przywiązywane znaczenie, to otyle nie możemy nic, absolutnie nic powiedzieć na temat osoby badanej. Natomiast możemy powiedzieć jakie fantazje mam badający. Jakie tworzy projekcje i jakie ma zboczenia. Jeśli jakikolwiek psycholog, socjolog, terapeuta proponuje testy projekcyjne uciekaj!!! No chyba, że dla zabawy. Ale jeśli ma postawić diagnozę… Proponuje pokazanie mu gestu Kozakiewicza.

Wiadomo, że bajki jakie się pojawiają w danym okresie są. Tendencyjne???  Pytanie z jakim bohaterem bajek się identyfikujesz i stawianie na tym polu diagnozy jest śmieszne, bo co jak była bajka Rumcajs i 90% chciało być Rumcajsami, to co to znaczy?

Proste – że chciały te dzieci być Rumcajsami i nic więcej.

Należy zwrócić jeszcze uwagę, że bajki to:

 • czas mody na danego bohatera – fino, telewizja, radio
 • zamiłowania opiekunów – często związane ze wspomnieniami z dzieciństwa (czasem są to dobre, czasem są złe)
 • okres edukacji – zmiany programowe

Kilka bajek PRL’u 🙂

14ecbf3f-4c19-4739-badc-c7f619600e09.file506b26df5f078_g1506bd68c6ff3b_g1blog_io_3087255_7341944_tr_zwirek_i_muchomorekgabka-bohaterowie-copyImagePreview.aspxi-pomyslowy-dobromir-dvd

Reklamy

18 komentarzy Dodaj własny

 1. maszynagocha pisze:

  No, jednak wiele bajek prezentuje wartości ponadczasowe: przyjaźń, miłość czy lojalność np. Oczywiście w porządnej bajce dobro powinno zwyciężyć. Chyba dlatego je lubimy. 😉

  1. KBG pisze:

   Wiesz wartości ponad czasowe, to jakie mają one przesłanie nie mówią nic o osobie która się z nimi identyfikuje. To że zadaniem bajek jest uczenie dzieci wartości – ja sam piszę bajki dla dzieci i mają aspekt edukacyjny- a jeśli identyfikują się z daną postacią to znaczy, że są na etapie uczenia się tej wartości. I nic innego nie mówi o osobie.

   1. maszynagocha pisze:

    No cóż, ja nie traktuję bajki jak testu osobowości. One służą raczej rozbudzaniu wyobraźni i uświadamianiu wartości ważnych w życiu. 😉

   2. KBG pisze:

    No tak je należy traktować 🙂

 2. MrsDalloway pisze:

  Maję to oglądałam namiętnie, nie było mowy, żebym opuściła choć jeden odcinek. Moim faworytem był Aleksander:)
  A potem Muminki:)
  Tak troszkę czując powołanie, ( nieskromnie stwierdzając), zarażam dzieci dobrym filmem,dlatego chodzimy na Akademie Filmową we Wrocławiu. Całkowicie z „jadłospisu” wyrzuciłam produkcje Hollywoodzkie.

  1. KBG pisze:

   A tam nieskromnie 🙂 z pokorą do tego co w duszy Ci gra 🙂 Nie no Maja obowiązkowo 🙂 Fajnie, że mają taką Panią 🙂

 3. Angie pisze:

  Uwielbiałam Bolka i Lolka, Kota Filemona, Opowieści z mchu i paproci, Reksia…
  Ehh, jak ten czas leci…

  1. KBG pisze:

   oj leci … a ja zapomniałam, że była taka bajka jak opowieści z mchu i paproci 🙂 🙂 🙂

   1. Angie pisze:

    Żwirek i Muchomorek, to o nich 🙂

   2. KBG pisze:

    a no i masz mnie 😛

 4. Angie pisze:

  Czwarte zdjęcie z góry 😉

  1. KBG pisze:

   ta skleroza 🙂

 5. Apropos testów. Pamiętam, że pod koniec podstawówki kazali mi narysować drzewo. Wiedziałem, że będą je analizować i narysowałem najdziwniejsze, jakie umiałem. Dalej jestem ciekaw, co z niego wyciągnęli.

  1. KBG pisze:

   ja miałam malować kwiatki ale nic mi też nie powiedzieli …

 6. mamjakty pisze:

  Niestety dziś z Tobą zgodzić się nie mogę. Choć zdaję sobie sprawę z tego, że wiele dolegliwości, czy chorób to wymysły lekarzy lub farmaceutów, to jednak nie zaliczyłabym do tego grona DDA. Metody projekcyjne są natomiast tylko dodatkiem do innych metod, ale wg mnie dodatkiem bardzo cennym – trzeba tylko do nich podejść z rozsądkiem.

  1. KBG pisze:

   No niestety DDA jest typowym przykładem i większość psychologów mówi o tym głośno, jednak większa część widzi w tym łatwą kasę. Duża część osób będą oetykietkowana jako DDA broni sam. Jest to mechanizm obronny. Stworzenie tego typu syndromu gwałci granice innej osoby oraz tworzy się na zasadzie manipulacji. Więc osoby, które są fajne i sobie poradziły w życiu – zerwały ze schematem – nie zawdzięczają grupą wsparcia i psedo terapią. Bardzo często do chodzi do gwałtu na kobietach, które są bezbronne, bo nikt ich nie nauczył wyznaczania granic. Rozchwiana sytuacja emocjonalna i manipulacja terapeuty prowadziły do stosunków seksualnych. Po za tym stan obok i zobacz jak tak naprawdę traktują osoby, które się oetykietkują w ten sposób. Jak zaczynają traktować ich inni. 1. Zostaje zawsze podważana wiedza i umiejętności. 2. Musi cały czas udowadniać swoją uczciwość. 3. Każda impreza na której jest alkohol jest koszmarem, bo albo obserwują czy i ile pije ta osoba albo jest celowo upijana. 4. U kobiet jest przekraczana granica jej intymności i zmuszenie do podległości. 5. jest wysyłany komunikat że jest gorsza i musi się podporządkować. Za jakiś czas napiszę na ten temat więcej podając badania i dowody. tu w klubie sceptyków masz więcej http://sceptycy.org/ tu przytaczam artykuł Witkowskiego. Nie są cennym dodatkiem tylko cenna informacją o osobie stawiającej. Nie ma możliwości podejścia z rozsądkiem, bo jest wpływ kulturowy i emocjonalny, jest to FANTAZJA , która szkodzi tu podaje zrobiony test https://sfumatotworczegorozwoju.wordpress.com/2013/04/04/na-wesolo/, który został opracowany przez psychologów aby można było zobaczyć co to znaczy …

 7. Asenata pisze:

  Zawsze marzył mi się taki Zaczarowany ołówek
  którym bym sobie mogła najpotrzebniejsze rzeczy dorysowywać

  1. KBG pisze:

   no ja też o tym marzyłam 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s