Erwin Schrödinger 126 rocznica urodzin :)

Dzisiejsze Google umieściły doodle (czyli obrazek zastępujący logo firmy) upamiętniający 126 rocznicę urodzin Erwina Schrödingera. Noblisty, jedengo z twórców mechaniki kwantowej najbardziej znany jest z jego eksperymentu z kotem.

Schrödinger nie męczył zwierząt, a eksperyment jest czysto teoretyczny i do tego można go wpisać w świat fantaz, gdyż wynik jego  kompletnie kłóci się ze zdrowym rozsądkiem.

Eksperyment

W pudle umieszczamy jeden tylko atom promieniotwórczego pierwiastka oraz czujnik potrafiący wykryć, czy nasz atom wyemitował cząstkę romieniowania jonizującego. Jeśli tak, to mechanizm uwalnia trujący gaz. Obok wkładamy żywego kota i całe pudło szczelnie zamykamy.

Co dzieje się wewnątrz? Mamy 50% szans na to, że atom wyemituje cząstkę, przez co trujący gaz zabije kota. Czyli gdy patrzymy na pudło, to wiemy, że kot ma pół na pół szanse bycia żywym lub martwym. Tak mówi zdrowy rozsądek.

Jednak fizyka kwantowa rządzi się innymi prawami niż zdrowy rozsądek. Życie kot zależne od jednego atomu!!! Czyli oddanie władzy nad losem zwierzaka pod władzę fizyki kwantowej. Zgodnie z jej zasadami kot Schrödingera do czasu otwarcia pudła pozostaje jednocześnie i żywy i martwy.
Kot Schrödingera znajduje się bowiem w superpozycji czyli jednocześnie w każdym możliwym stanie – a więc jest i żywy i martwy. Dopiero otwarcie pudła powoduje tzw. załamanie funkcji falowej i kot jednoznacznie przyjmuje jeden stan.
Patrząc z punktu widzenia nas zwykłych zjadaczy chleba – to nie możliwe, bo przecież musimy od razu coś założyć.  Ale kwantówka to całkiem inna bajka 🙂

erwin_schrdingers_126th_birthday-2002007-hpKot Schrödingera

Reklamy