wegetarianizm

dnia

Na świecie jest około 4-5 % wegetarian, czyli można powiedzieć kropla w morzu. Pozostali ludzie regularnie jedzą mięso. Przoduje w tym Europa, w której największą liczbą wegetarian mogą pochwalić się Włochy – 10% i Niemcy 9 %. Najmniej jest, o dziwo w Holandii. W Polsce, według szacunków Fundacji Viva, stanowią oni ok. 1% . Niestety.
Trzeba podkreślić i jasno powiedzieć, że wegetarianin to człowiek, który nie je żywności pochodzenia zwierzęcego i NIGDY jej nie je. Nie ma takiego indywiduum jak półwegetarianin. Jeśli ktoś je mięso od czasu do czasu, rzadko, ale jednak, to nie jest on wegetarianinem. Jeśli ktoś nie je mięsa, ale je ryby i nabiał, to również nie jest wegetarianinem. Takich ludzi określa się słowem ‚jarosz’.
Wegetarianie nie lubią żadnych potraw, które mają przypominać im schabowe, mielone, grochówkę, flaczki …. itp. Logika wskazuje, że gdyby lubili to po prostu jedli by je. Tak, więc produkowanie tych wszystkich sojowych schabowych, flaczków z soi, parówek sojowych, pasztetów sojowych … itd. jest absolutnym rekordem świata w głupocie co niektórych producentów i pozwala pozostałej 96 % reszcie spożywczych użytkowników, nie wegetarian, wierzyć, że te 4% tak naprawdę to bez tego mięsa, ani rusz. Trzeba przyznać, że ratuje to ich również w chwilach poważnie kryzysowych, kiedy to muszą gościć u siebie te 4% i jakoś ich nakarmić

Sławni wegetarianie:

Lew Tołstoj (rosyjski pisarz, 1828-1910) – „Jak możemy oczekiwać idealnych warunków na Ziemi, skoro nasze ciała są żywymi grobami pomordowanych zwierząt? Dopóki będą istniały rzeźnie, będą istniały i pola bitew”.

Leonardo da Vinci (malarz, architekt, filozof, muzyk, poeta, odkrywca, matematyk, 1452-1519) – „Od wczesnych lat życia wyrzekłem się jadania mięsa. Przyjdzie czas, gdy ludzie tacy jak ja będą patrzeć na mordercę zwierząt tak samo jak teraz patrzą na mordercę ludzi”.

Arthur Schopenhauer – „Ponieważ współczucie w stosunku do zwierząt jest tak nierozerwalnie związane z dobrocią charakteru, można zaufać poglądowi, że jeśli ktoś jest okrutny wobec zwierząt, to nie może to być dobry człowiek”.

Albert Einstein (wybitny fizyk, filozof, 1879-1955) – „Tak więc żyję bez tłuszczów, bez mięsa czy ryb, ale czyniąc tak czuję się całkiem nieźle. Zawsze wydawało mi się, że człowiek nie narodził się, aby być drapieżnikiem”

Anthony Kiedis (lider Red Hot Chilli Peppers) – „Wkrótce po tym, jak przeszedłem na weganizm, zobaczyłem film dokumentalny o tym, co dzieje się w hodowlach krów. To przypieczętowało tylko moją decyzję”.

Moby (muzyk) – „Pod względem intelektualnym ludzie i zwierzęta mogą się różnić, ale jest oczywiste, że zwierzęta mają bogate życie emocjonalne, czują radość i ból. Bardzo prosto ludziom zapomnieć o prostej zależności pomiędzy hamburgerem a krową, z której on pochodzi”.

Małgorzata Braunek – aktorka, nauczycielka zen -:Ludzie pukali się w głowę i mówili: „Świata i tak nie uratujesz, jak nie będziesz jadła mięsa”. Jest taka ładna opowieść o jezuicie Anthonym De Mello. Szedł brzegiem morza i rozmawiał z przyjacielem na tematy filozoficzne. Na piasku leżało mnóstwo meduz. De Mello co kilka kroków schylał się po jedną z nich i wrzucał ją do wody. Przyjaciel wreszcie nie wytrzymał: „Po co to robisz? Tych meduz jest tysiące. Przecież ich nie uratujesz. Czy to w ogóle ma sens?”. Na co filozof odpowiedział: „Zapytaj o to te meduzy, które przed chwilą wrzuciłem do wody”. Nie chcę przez to powiedzieć, że ja w ten sposób ratuję zwierzęta, ale… coś w tym jest. Nawet jeśli moje indywidualne starania są tylko kroplą w morzu”.

Natalia i Paulina Przybysz z „Sistars” – „To straszne, co dzieje się ze świniami w chowie przemysłowym. Popieramy kampanię Viva! Akcja dla zwierząt przeciwko temu okrucieństwu. Zastanówcie się, co jecie? My w ogóle nie jemy mięsa i nie czujemy takiej potrzeby”.

Maja Ostaszewska – aktorka – „Wykorzystywanie, ranienie, zabijanie i przedmiotowe traktowanie zwierząt jest czymś przerażającym i świadczy o bardzo niskim poziomie człowieczeństwa. W pełni solidaryzuję się z działaniami Viva! Akcja dla zwierząt, która walczy o ich prawa i propaguje wegetarianizm”.

Barbara Labuda – działaczka społeczna – „Żeby zmieniać świat, trzeba zacząć od siebie. 15 lat temu wybrałam wegetarianizm, aby nie być obojętną wobec okrucieństwa”.

To tylko kilka nazwisk. Na szczęście jest ich wielu.

Tekst: Alicja Chlasta18507048439449928_VfTMHBBK_f

Reklamy