Święto Wolności i Praw Obywatelskich 4 czerwca

Dziś przypada 24 rocznica pierwszych, częściowo wolnych wyborów. Wybory odbyły się 4 i 18 czerwca 1989 Polacy wybrali posłów i senatorów.

Dobrze pamiętam jakie towarzyszyły emocje. Co czuliśmy i jak wielu z nas żałowało, że mamy po 16 lat i nie możemy głosować, bo co będzie jeśli… Na całe szczęście nie zaistniało jeśli … Poczuliśmy powiew wolności …

Polska stała się pierwszym państwem bloku wschodniego, w którym wyłonieni w wyborach przedstawiciele opozycji demokratycznej uzyskali realny wpływ na sprawowanie władzy.
Opozycja zdobyła wszystkie możliwe mandaty w Sejmie i 99 na 100 w Senacie tym samym odsuwając komunistów od władzy

 – W czerwcu 1989 roku naród polski zainicjował wielkie dzieło przemiany ustrojowej i przywrócenia suwerenności własnemu państwu. Odnieśliśmy ogromne zwycięstwo, z którego możemy być naprawdę dumni. Staliśmy się inspiracją i przykładem. Polska droga do wolności to nasz znak,  to doświadczenie z którego mogą i czerpią inne Państwa i Narody – napisała w oświadczeniu marszałek Sejmu, Ewa Kopacz. – 4 czerwca 1989

„To dzięki rozwadze i determinacji, dzięki gotowości do kompromisu utorowaliśmy pokojową drogę do demokracji sobie i innym państwom bloku komunistycznego, kładąc jednocześnie podwaliny dla wspólnej europejskiej rodziny” – czytamy w oświadczeniu marszałek Sejmu.

W wyniku wyborów czerwcowych powstał rząd Tadeusza Mazowieckiego – pierwszego niekomunistycznego premiera po II wojnie. Rozpoczęły się też wtedy reformy polityczno-gospodarcze, które jednak nie dla wszystkich były do zaakceptowania, uważa doktor Kucharczyk. Polacy niekoniecznie chcieli takiego kapitalizmu jaki się budował w Polsce szczególnie w latach 90. – tłumaczy Kucharczyk i dodaje, że woleliby aby przemiany zmierzały w stronę zachodniego państwa opiekuńczego. Niestety – podkreśla prezes ISP – w Polsce bezpieczeństwo socjalne skończyło się niemalże z dnia na dzień wraz z wprowadzeniem nowego ustroju.

więcej >>

Tadeusz Mazowiecki

0403050021

Reklamy