Manipulacja – czerwony przycisk :)

red_button

W  1998 roku do na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu pojawiała się dość niezorganizowana grupa ludzi. Prowadzili warsztaty i szkolenia z jakiś dziwnych technik. Była nas spora grupa uczestników,dziko zachwycona technikami. Ile można  zrobić dzięki takim umiejętnościom. Jak można pomagać ludziom i co najważniejsze ułatwi to uczenie. Zmianę zachowań. Będzie można pracować nad zaburzeniami osobowości. Pootwierały się nam wszystkie możliwe okienka. Misja, cel to pikuś, jeśli chodzi o elementy składowe motywacji. Były to początki NLP w Polsce. Do dziś jest kilkanaście osób, które stosują NLP z  pobudek modernistyczno – rozwojowych. Jednak jak to bywa z tym, co dobre. Zostaje przedobrzone. Jak z nożem. Jest to genialne urządzenie w swojej prostocie. Nożem możemy ukroić chleb, pokroić warzywa, owoc. Potrafimy wykorzystać go w sposób niekonwencjonalny jak wbijanie gwoździ – trzonkiem. Jeśli potrafimy to możemy przykręcić coś, robić dziurki w ziemi do nasion. I wiele, wiele innych pozytywnych rzeczy. Nożem możemy także zranić i zabić. I tak też stało się w NLP.

Wraz z ekspansją Neurolingwistycznego Programowania pojawiły się terminy Manipulacja i Wywieranie Wpływu.  O niektórych technikach innym razem oraz o szczególnych osobowościach. Dziś chciałabym zwrócić uwagę na różnice miedzy manipulacją a Wywieraniem Wpływu.

Nie będę wypisać definicji, tylko krótko.

Manipulacja jest to celowe ukierunkowanie działanie na osiągnięcie założonego celu dla swojej korzyści. Mogą one być jak najbardziej materialne, ale także mentalne jak ponoszące swoją samoocenę. Plotka i oszczerstwo to też manipulacja. Na ten temat więcej pod koniec tygodnia.

Wywieranie wpływu jest to zdolność wpływania na postawy, przekonania i zachowania innych ludzi bez wykorzystania siły lub władzy formalnej. Jest nastawione na aktywne działanie dwóch stron. Ja wiem, co robisz i dlaczego to robisz. Otwiera na twój rozwój.

Granica między manipulacją a wywieranie wpływem jest bardzo, bardzo cienka. Głównie mówimy tu o uczciwości i moralności. Cechą powielającą i wzmacniającą jest fałszywa pokoro. Osoby mające skłonność do manipulacji to osoby nazywające innych negatywnymi etykietkami. Z zachowania robią osobę. Czyjeś zachowanie może być mało kulturalne. Opis zachowania.  Natomiast nazwanie kogoś oszołomem nie mówi niczego konkretnego. Ma na celu zmanipulowanie przez emocjonalny nacisk.

Jak się bronić.

  1. Wartości – mniej swoje wartości i ich się trzymaj.
  2. Buduj realistyczne poczucie własnej wartości. Oczywiście świat zewnętrzny dostarcza nam informacji o nas, ale to nasze wartości budują prawdziwy obraz siebie. Zdrowe przekonania się tarczą obronną przed manipulacją.
  3. Pewność siebie równa się pewne zachowania, pewne wypowiedzi. Mówią też inny nierób tego. Pewność się umożliwia przyjmowanie komplementów i pochwał bez natychmiastowego odwdzięczania się.
  4. Kieruj się swoimi wartościami i swoją misją życiową. Mniej elastyczny model postępowania, które będzie ciebie rozwijać i kształtować nowe zachowanie
  5. Rozwijaj inteligencje emocjonalną i interapersonalną. Emocje są naszą największą obroną. To Twój Anioł Stróż, więc warto znaleźć sposób rozpoznawania jego głosu.
  6. Słuchaj swojej intuicji – To już jest Twój osobisty Archanioł. On mówi Ci, kiedy coś jest nie tak. Kiedy zaczyna się manipulacja. Czasem masz jakieś przeczucie, że coś. Wtedy się przyjrzyj temu, bo na pewno coś jest nie tak. Nie pozwól sobie wmówić „wydaje ci się”. Nie wydaje czuje. Czy gdyby stanął przed Tobą Archanioł Michał i powiedział, że coś się dziej. I Ty po spotkaniu z Archaniołem idziesz do kogoś i mówisz. Jest tak i tak, bo mam takie przeczucie. Wiadomo, że nie powiesz miałam widzenie jednak wiesz, co widziałaś. I teraz osoba, której przekazujesz mówi „wydaje ci się”. To pomyśl, kto jest dla Ciebie bardziej wiarygodny Archanioł Michał czy koleżanka.
  7. Stawaj się mistrzem wyrażania otwarcie myśli i uczuć. Sygnalizowania swoich potrzeb i naucz się odmawiać. To pomoże nawiązać Ci kontakt ze swoimi Aniołami i obroni przed Demonami (pierwsi chrześcijanie i ojcowie pustyni nazywali nasze negatywne myśli i zachowania).
  8. Trenuj, ćwicz – elastyczne myślenie, zachowania. Pokochaj siebie i swoje zachowania i nawyki. Twój rozwój – Twoją obroną.

Czy jest to możliwe – tak. Czy jest to łatwe – nie. Nie jest łatwe, bo od dziecka byłeś uczony nie słuchania siebie. Ale o tym innym razem…

Reklamy