Kasturba Gandhi

Kasturbai

Kasturba Gandhi 11.04.1869 – 22.02.1944

Szukałam czegoś o niej w Internecie. I zaciekawiło mnie fakt, że po polsku, nie ma nic. Jakby nie istniała. To znaczy istnieje wespół z Mahometem Gandhi. Czyli co, takie polskie czy jakie? Kobieta bez męża, nie istnieje? A jak ma męża, to jej nie ma, bo jest mąż. Wiemy, że docierała do kobiet oraz mężczyzn. Widać jak przemawia.

Mimo swojego tradycyjnego wychowania, które nakazywało stać jej przy mężu, wypowiadała swój sprzeciw. Nie straciła nigdy swoje tożsamości a przede wszystkim potrafiła patrzeć na potrzeby większego dobra. Pod czas wysokich aresztowań Mahometa, to Kasturba przejmowała pieczę i stawała się liderem.

Należy wspomnieć o niezwykłej jej osobowość choćby, dlatego, że w wieku 13 lat została zaślubiona z Mahometem. Jak większość hinduskich dziewczyn nie potrafiła czytać ani pisać. To mąż nauczył ją czytać i pisać – jak na tamtą kulturę wykonał coś niebywałego dla kobiety. Stał się on jej nauczycielem i mistrzem a mimo to zachowała siebie.

Po śmierci swojej żony Gandhi wypowiedział słowa „I can’t imagine a life without Ba. She went away to freedom, imprinting on the heart to work or to die.”

Więcej >>

Reklamy